Bookmarking is available only for logged-in users.
Rejestracja
Logowanie
Oświadczam, że jestem lekarzem medycyny, farmaceutą lub osobą prowadzącą obrót produktami leczniczymi. Podmiotem odpowiedzialnym za treści zamieszczone na portalu internetowym dlalekarzy.roche.pl jest spółka Roche Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 28, 02-672, KRS: 0000118292. UWAGA! Portal ten zawiera treści będące reklamą produktów leczniczych wydawanych jedynie na podstawie recepty w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (t. jedn.: Dz.U. 2008, Nr 45, poz 271 z późn. zm.) („Prawo farmaceutyczne”). Zasoby portalu internetowego dlalekarzy.roche.pl są dostępne jedynie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk NIE.
(t.jedn.: Dz.U. 2017 poz. 2211 ze zm.).
Dla chirurga
Pacjenci onkologiczni przyjmują różne postawy wobec choroby. Jest to szczególnie zauważalne u kobiet z rakiem piersi. Dużo zależy tu od rodzaju osobowości oraz życiowych doświadczeń. Podczas rozmowy z pacjentką warto zapytać, jak do tej pory radziła sobie z innymi życiowymi trudnościami, co było w danej sytuacji pomocne i na czyje wsparcie mogła liczyć oraz jaka forma wsparcia najbardziej się sprawdziła. W pracy z pacjentkami warto zwracać uwagę na to, jaką postawę reprezentuje dana pacjentka. Dostosowanie sposobu komunikacji zaprocentuje w postaci opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku współpracy w trakcie trwania leczenia.
W poniższych filmach przedstawiamy najczęstsze postawy wobec choroby nowotworowej przedstawione w przykładowych rozmowach z lekarzem chirurgiem w sytuacji wyboru ścieżki leczenia onkologicznego u pacjentki z rakiem piersi HER2-dodatnim.
Postawa roszczeniowa
Pacjentka z jednej strony jest pewna siebie i uparcie broni swoich racji, a z drugiej kieruje nią wewnętrzny paniczny lęk przed chorobą. Poczucie zagubienia sprawia, że w rozmowie z lekarzem przybiera maskę, która chroni ją przed ujawnieniem swoich obaw i niepewności co do tego, jak proces leczenia ma wyglądać i w jaki sposób zmieni jej dotychczasowe życie. Warto aby lekarz utrzymywał z taką pacjentką relację partnerską, w której będzie czuła, iż jest również zaangażowana w proces leczenia i ma prawo o sobie decydować. Ważne jest wyjaśnienie wszelkich szczegółów procesu terapeutycznego aby zminimalizować poczucie lęku wywołanego niewiedzą oraz zmienić być może katastroficzny obraz choroby i procesu leczenia.
Postawa kontrolująca
Perfekcjonizm to dominujący mechanizm obrony pacjentki. Często uosabia zdrowy tryb życia, który traktuje jako gwarancję zdrowia, a to ją zawodzi w zetknięciu z chorobą nowotworową. Do tego dochodzą obawy i mity dotyczące choroby nowotworowej, które należy pacjentce wyjaśnić. Kluczem do właściwej komunikacji jest brak oceniania i respektowanie potrzeb pacjentki. Lekarz powinien omówić każdy strach i lęk, rozkładając je na czynniki pierwsze, aby pacjentka zrozumiała, że to, co widzi jako wielki problem składa się z wielu mniejszych, przez które z łatwością jest w stanie przejść. Lekarz pełni tu rolę przewodnika w walce z chorobą.
Postawa udręczona
Pacjentki traktują chorobę jak karę, wydaje im się, że wiedzą dlaczego zachorowały, są przekonane, że na to zasłużyły i są skazane na cierpienie i nawet chcą cierpieć. Taka postawa sprawia,że chora jest samotna, bagatelizuje niepokojące objawy i nie pozwala sobie pomóc. Należy nieustannie przypominać pacjentce, że choroba nie wynika z jej winy, skierować jak najszybciej do psychoterapeuty, zachować czujność czy chora nie przejawia objawów depresji.Przypominać, że choroba i jej skuteczne leczenie daje szansę na zbudowanie nowego rozdziału w życiu.
Postawa zaprzeczająca
Pacjentka jest w stanie zrezygnować z leczenia, traci nadzieję, że będzie mogła żyć normalnie i kontynuować realizację planów, czerpie satysfakcję ze sprawiania sobie przykrości, dewaluuje propozycje leczenia i neguje znaczenie sukcesów, traktuje chorobę jako przeszkodę nie do pokonania. Zachowanie to ma źródło w przeświadczeniu, że konfrontowanie się z chorobą przyniesie jedynie same straty, a etap wyzdrowienia wcale nie będzie oznaczał możliwości realizacji siebie i swoich planów. W pracy z taką postawą konieczna jest partnerska współpraca oraz zadaniowe podejście do każdego etapu, podzielenie terapii na konkretne kroki daje przestrzeń do doceniania także małych sukcesów i odzyskania siły sprawczej u pacjentki. W każdym z etapów pacjentka musi mieć poczucie, że może coś konkretnego dla siebie zrobić.
Postawa bierna
Dla takich pacjentek, choroba nowotworowa jest problemem nie do pokonania, nie wierzą w możliwość wyzdrowienia, są bierne w podejmowaniu decyzji co do ścieżki terapeutycznej, oczekują, że inni ( lekarze, najbliżsi ) podejmą za nią taką decyzję. Pacjentki same się nie angażują, nie widzą sensu i nadziei. Nie mają poczucia wpływu na własny los. Towarzyszy im rozpacz, zwątpienie i bezradność. W przypadku takiej postawy pacjentka sama o siebie nie zadba.Tutaj ogromną rolę odgrywa zaangażowanie rodziny, bliskiej osoby. Lekarz powinien zadbać o dobrą komunikację zarówno z pacjentką, jak i właśnie bliską jej osobą. Pomocne są tu proste, wielokrotnie powtarzane komunikaty pozwalające pacjentce oswoić się z tym, co mówi lekarz i zrozumieć korzyści z proponowanego leczenia. Warto również współpracować z opiekunem/bliską osobą. Zasadne również jest zachęcenie do skorzystania ze wsparcia psychoonkologa.
Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego PERJETA znajduje się na stronie www.roche.pl
Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego HERCEPTIN SC znajduje sie na stronie www.roche.pl
Za chwilę opuścisz stronę internetową dlalekarzy.roche.pl i przejdziesz do zewnętrznej witryny internetowej.