HCC jest często diagnozowany w zaawansowanych stadiach, gdy odsetek przeżycia 5-letniego wynosi zaledwie 5%4. Wynika to z faktu, że choroba we wczesnym stadium jest bezobjawowa, a ocena czynników ryzyka może być trudna.
HCC rozwija się u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby5 , oraz może się pojawić się w dowolnym momencie nawet 30-letniego okresu6 od wystąpienia choroby pierwotnej.
Zaprojektowaliśmy algorytm Elecsys® GAAD w taki sposób, aby był nieskomplikowany, szybki w konfiguracji i stosowaniu. Jako użytkownik, nie jesteś pozostawiony sam sobie. Opracowaliśmy szereg materiałów wspierających interpretację i gwarantujących pewność w podejmowaniu kolejnych kroków.
Badanie ultrasonograficzne zawsze będzie przydatnym narzędziem w diagnostyce HCC. Jednak ma pewne ograniczenia - na odczyty może negatywnie wpływać otyłość i zmiany zwłóknieniowe, a nawet jakość urządzenia oraz doświadczenie użytkownika7–9.
Samo badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrywanie HCC we wczesnym stadiumu u pacjentów z marskością wątroby z czułością 45%11. Dodanie do badania ultrasonograficznego oznaczenia AFP w praktyce klinicznej, skutkuje istotnym wzrostem czułości wykrywania wczesnego HCC do 63%11.
Elecsys® GAAD to prosty, a jednocześnie zaawansowany algorytm.
Wystarczy wprowadzić do kalkulatora wartości 4 parametrów3 i natychmiast uzyskasz wynik: ocena czynników ryzyka w skali 0-10 do określenia prawdopodobieństwa rozwoju HCC u pacjenta3. Wynikowi towarzyszy interpretacja stanowiąca pomoc przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
Samo badanie ultrasonograficzne 45%11
Badanie ultrasonograficzne AFP 63%11
Wiek
Płeć
Algorytm Elecsys® GAAD zapewnia wysoką czułość3
Wynik Elecsys AFP
Wynik Elecsys PIVKA-II
Piśmiennictwo:
- Kao Wei-Yu, et al. Medicine Baltimore 2015;94(43):e1929.
- Fitzmaurice T, et al. JAMA Onco 2017;3(12):1683–1691.
- Elecys GAAD Method Sheet. Reference: 09342192001.
- El-Serag HB, et al. Ther Adv Gastroenterol 2011;4(1):5–10.
- Llovet JM, et al. Nat Rev Dis Prim 2016;2:16018.
- El-Serag HB, et al. Hepatology 2002;36:S74–S83.
- EASL Clinical Practice Guidelines: Management of hepatocellular carnoma. Journal of Hepatology 2017;69(1):182–236.
- Simmons O, et al. Ailment Pharmacol Ther 2017;45:169–177.
- Sherman M. Hepat Oncol 2014;1(2):161–163.
- Tzartzena K, et al. Gastroenterology 2018;145(6):1706–1718. 11. Yan JD, et al. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2019;28(3):531–538.
Przewidziane zastosowanie:
Test immunologiczny PIVKA-II do ilościowego oznaczania białka indukowanego nieobecnością witaminy K lub antagonistą II (PIVKA‑II) w ludzkiej surowicy i osoczu. Test jest oznaczeniem pomocniczym przeznaczonym do diagnostyki raka wątrobowokomórkowego (HCC). Wyniki należy interpretować w połączeniu z innymi metodami, zgodnie z wytycznymi standardowej opieki klinicznej. Metoda elektrochemiluminescencji “ECLIA” przeznaczona jest do zastosowania w analizatorach cobas e.
Elecsys GAAD jest wielowymiarowym testem diagnostycznym in vitro, przeznaczonym do uzyskania wyników półilościowych poprzez połączenie algorytmu pomiarów ilościowych testu Elecsys AFP i testu Elecsys PIVKA‑II w ludzkiej surowicy i osoczu z uwzględnieniem płci i wieku. Elecsys GAAD jest testem pomocniczym w diagnostyce wczesnego stadium raka wątrobowokomórkowego (HCC). Wykonanie testu Elecsys GAAD wskazane jest wśród osób dorosłych, które spełniają następujące kryteria: rozpoznanie przewlekłej choroby wątroby i rekomendacja do nadzoru ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju HCC. Wyniki Elecsys GAAD należy interpretować w połączeniu z innymi wynikami diagnostycznymi i informacjami klinicznymi, zgodnie ze standardowymi wytycznymi postępowania klinicznego.
Zestaw Elecsys AFP do ilościowego oznaczania in vitro stężenia α 1 -fetoproteiny w surowicy ludzkiej lub osoczu. Test przeznaczony jest do użycia jako:
- Test pomocniczy przeznaczony do diagnostyki raka wątrobowokomórkowego (HCC).
- Jako wspomaganie monitorowania pacjentów z nowotworami zarodkowymi nie będącymi nasieniakami.
- Jeden z elementów oceny ryzyka trisomii chromosomu 21 (Zespół Downa).
W celu rozpoznania aberracji chromosomalnych należy przeprowadzić dalsze badania. Metoda elektrochemiluminescencji “ECLIA” przeznaczona jest do zastosowania w analizatorach Elecsys i cobas e.
Podmiotem odpowiadającym za treści na tej podstronie jest Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Domaniewskiej 28, 02-672 Warszawa.
Materiał dla profesjonalistów medycznych