- Iniekcje co 4 tygodnie w przypadku pierwszych 4 dawek.
- Następnie leczenie jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb z zastosowaniem podejścia „treat-and-extend”. W zależności od oceny parametrów anatomicznych i (lub) wyników leczenia dotyczących wzroku dokonanej przez lekarza, odstęp pomiędzy dawkami można wydłużać do 16 tygodni (4 miesięcy), zwiększając go jednorazowo o maksyalnie 4 tygodnie.
VABYSMO jest pierwszym i jedynym inhibitorem blokującym jednocześnie dwa szlaki - VEGF oraz ANG-2 zatwierdzonym do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów cierpiących na nAMD, DME oraz RVO. Lek pozwala na wzmocnienie stabilności naczyniowej, większą kontrolę choroby i w efekcie pozwala wydłużyć odstępy pomiędzy iniekcjami do 16 tygodni u ponad 60% pacjentów 3,4,5. Dzięki temu lekarze mogą zwiększać niezależność pacjentów i zapewniać optymalne efekty leczenia.
Farycymab jest humanizowanym bispecyficznym przeciwciałem z klasy immunoglobulin G1 (IgG1), które działa przez zahamowanie dwóch odrębnych szlaków, neutralizując zarówno angiopoetynę-2 (Ang-2), jak i czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego A (VEGF-A)3.
Ang-2 powoduje niestabilność naczyń poprzez sprzyjanie destabilizacji śródbłonka, utracie perycytów i patologicznej angiogenezie, nasilając w ten sposób wyciek przez nieszczelne naczynia i stan zapalny. Ang-2 uwrażliwia także naczynia krwionośne na działanie VEGF-A, powodując dalszą destabilizację naczyń. Ang-2 i VEGF-A synergicznie zwiększają przepuszczalność naczyń i stymulują neowaskularyzację. Dzięki podwójnemu zahamowaniu Ang-2 i VEGF-A farycymab zmniejsza przepuszczalność naczyń i stan zapalny, hamuje patologiczną angiogenezę i przywraca stabilność naczyń3.
Profil bezpieczeństwa:
Porównywalny z afliberceptem wykazany na przestrzenia 2 lat4,6
Stabilność naczyniowa:
Dowiedz się więcej o roli angiopoetyny i mechanizimie działania
Piśmiennictwo:
- Heier JS, et al. Lancet. 2022;399(10326):729–40.
- Wykoff CC, et al. Lancet. 2022;399(10326):741–755.
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Vabysmo.
- Holz FG, et al. Presented at EURETINA 2022, Hamburg, Germany, 1–4 September2022.
- Schlottmann PG, et al. Presented at EURETINA 2022, Hamburg, Germany, 1–4 September 2022.
- Khanani AM et al. Faricimab in nAMD and DME: Latest Updates Presented at the Angiogenesis, Exudation, and Degeneration 2023 Virtual Congress. February 10–11, 2023
Produkt leczniczy Vabysmo jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów w leczeniu:
- neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (ang. neovascular age-related macular degeneration, nAMD)
- zaburzeń widzenia spowodowanych cukrzycowym obrzękiem plamki (ang. diabetic macular oedema, DME)1
- zaburzeń widzenia spowodowanych obrzękiem plamki wtórnym do niedrożności naczyń żylnych siatkówki: niedrożności gałęzi żyły środkowej siatkówki (ang. branch retinal vein occlusion, BRVO) lub niedrożności żyły środkowej siatkówki (ang. central retinal vein occlusion, CRVO)1
- Jeśli parametry anatomiczne i (lub) wyniki leczenia dotyczące wzroku ulegną zmianie, należy odpowiednio dostosować odstęp w leczeniu, a w przypadku pogorszenia parametrów anatomicznych i (lub) wyników leczenia dotyczących wzroku należy skrócić odstępy pomiędzy podaniem leku.
- Nie badano odstępów pomiędzy wstrzyknięciami krótszych niż 4 tygodnie.
- Iniekcje co 4 tygodnie w przypadku pierwszych 4 dawek.
- Następnie zaleca się dokonanie oceny aktywności choroby w oparciu o parametry anatomiczne i (lub) wyniki leczenia dotyczące wzroku po 20 i (lub) 24 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, tak by umożliwić dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb.
- U pacjentów bez aktywności choroby należy rozważyć podawanie farycymabu co 16 tygodni (4 miesiące).
- U pacjentów z aktywnością choroby należy rozważyć leczenie co 8 tygodni (2 miesiące) lub co 12 tygodni (3 miesiące).
- Istnieją ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa leczenia w przypadku odstępów między wstrzyknięciami wynoszących 8 tygodni lub mniej.
- Iniekcje co 4 tygodnie w przypadku pierwszych 3 dawek.
- Następnie leczenie jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb z zastosowaniem podejścia „treat-and-extend”. W zależności od oceny parametrów anatomicznych i (lub) wyników leczenia dotyczących wzroku dokonanej przez lekarza, odstęp pomiędzy dawkami można wydłużać, zwiększając go jednorazowo o maksymalnie 4 tygodnie.
- Jeśli parametry anatomiczne i (lub) wyniki leczenia dotyczące wzroku ulegną zmianie, należy odpowiednio dostosować odstęp w leczeniu, a w przypadku pogorszenia parametrów anatomicznych i (lub) wyników leczenia dotyczących wzroku należy skrócić odstępy pomiędzy podaniem leku.
- Nie badano odstępów pomiędzy wstrzyknięciami krótszych niż 4 tygodnie i dłuższych niż 4 miesiące.
DME | nAMD
Wizyty w celu monitorowania stanu pacjenta pomiędzy podaniem dawki leku należy wyznaczać w zależności od stanu pacjenta i według uznania lekarza, nie ma jednak wymogu przeprowadzania comiesięcznych wizyt monitorujących.
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność farycymabu oceniano w dwóch randomizowanych, wieloośrodkowych, podwójnie maskowanych, 2-letnich badaniach typu „non-inferiority” kontrolowanych aktywną substancją porównawczą z udziałem pacjentów z nAMD, czyli w badaniach TENAYA i LUCERNE. Do tych badań włączono ogółem 1329 pacjentów, przy czym 1135 (85%) pacjentów ukończyło badania do 112. tygodnia włącznie. Ogółem 1326 pacjentów otrzymało co najmniej jedną dawkę leku (664 pacjentów otrzymało farycymab). Wiek pacjentów wahał się od 50 do 99 lat i średnio [odchylenie standardowe; ang. standard deviation, SD] wynosił 75,9 [8,6] roku.
W obu badaniach pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do jednej z następujących grup terapeutycznych:
- Farycymab 6 mg podawany w odstępach maksymalnie Q16W po czterech pierwszych dawkach podawanych co miesiąc.
- Aflibercept 2 mg Q8W po trzech pierwszych dawkach podawanych co miesiąc.
Po pierwszych czterech dawkach podawanych co miesiąc (w tygodniu 0., 4., 8. i 12.) pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej farycymab z częstotliwością Q16W, Q12W (co 12 tygodni) lub Q8W na podstawie oceny aktywności choroby w tygodniu 20. i 24. Aktywność choroby była oceniana z użyciem obiektywnych, określonych a priori kryteriów dotyczących wzroku (BCVA) i parametrów anatomicznych (CST), a także na podstawie oceny klinicznej obecności krwotoku do plamki lub aktywności choroby nAMD wymagającej leczenia (tylko w tygodniu 24.). Pacjenci otrzymywali leczenie w stałych odstępach czasu do tygodnia 60. bez stosowania terapii uzupełniającej. Od tygodnia 60. pacjenci z grupy otrzymującej farycymab zostali przeniesieni do dostosowanego schematu dawkowania, w którym odstępy pomiędzy dawkami mogły być modyfikowane przez ich wydłużenie o 4 tygodnie (maksymalnie do Q16W) lub skrócenie maksymalnie o 8 tygodni (do Q8W), co ustalano w oparciu o zautomatyzowaną obiektywną ocenę określonych a priori kryteriów aktywności choroby dotyczących wzroku (BCVA) i parametrów anatomicznych (CST oraz krwotok do plamki). Pacjenci z grupy otrzymującej aflibercept pozostali na schemacie dawkowania Q8W przez cały okres trwania badania. Oba badania trwały 112 tygodni1.
Piśmiennictwo:
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Vabysmo
- Holz FG, et al. Presented at EURETINA 2022, Hamburg, Germany, 1–4 September 2022
- Khanani AM et al. Faricimab in nAMD and DME: Latest Updates Presented at the Angiogenesis, Exudation, and Degeneration 2023 Virtual Congress. February 10–11, 2023
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność farycymabu oceniano w dwóch randomizowanych, wieloośrodkowych, podwójnie maskowanych, 2-letnich badaniach typu „non-inferiority” kontrolowanych aktywną substancją porównawczą (YOSEMITE i RHINE) z udziałem pacjentów z DME. Do tych dwóch badań włączono ogółem 1891 pacjentów, z czego 1622 (86%) pacjentów ukończyło badania pozostając w nich do tygodnia 100. włącznie. Łącznie 1887 pacjentów otrzymało co najmniej jedną dawkę leku do tygodnia 56. włącznie (1 262 pacjentów otrzymało farycymab). Wiek pacjentów wahał się od 24 do 91 lat i średnio [SD] wynosił 62,2 [9,9] roku. Cała populacja obejmowała zarówno pacjentów nieleczonych wcześniej preparatami anty-VEGF (78%), jak i pacjentów leczonych inhibitorem VEGF przed udziałem w badaniu (22%). W obu badaniach pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1:1 do jednego z trzech schematów leczenia:
- Farycymab 6 mg Q8W po otrzymaniu pierwszych 6 dawek podawanych co miesiąc.
- Farycymab 6 mg z dostosowanym schematem dawkowania z podaniami maksymalnie z częstotliwością Q16W w odstępach pomiędzy dawkami wynoszących 4, 8, 12 lub 16 tygodni po pierwszych 4 dawkach podawanych co miesiąc.
- Aflibercept 2 mg Q8W po pierwszych 5 dawkach podawanych co miesiąc.
W grupie z dostosowanym schematem dawkowania Q16W leczenie prowadzono według ujednoliconego podejścia „treat-and-extend”. Odstęp pomiędzy dawkami mógł być zwiększany jednorazowo o 4 tygodnie lub zmniejszany jednorazowo o 4 lub 8 tygodni na podstawie parametrów anatomicznych i (lub) wyników dotyczących wzroku ocenianych przy użyciu danych uzyskanych wyłącznie na wizytach z podaniem leku badanego.
Piśmiennictwo:
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Vabysmo
- Schlottmann PG, et al. Presented at EURETINA 2022, Hamburg, Germany, 1–4 September 2022.
- Heier JS, et al. Presented at the Annual Meeting of the American Academy of Ophthalmology Retina Subspecialty Day 2021, New Orleans, LA, November 12–13, 2021.
- Baumal CR, et al. Presented at the Association for Research in Vision and Ophthalmology, Denver, CO, May 1–4, 2022.
- Khanani AM et al. Faricimab in nAMD and DME: Latest Updates Presented at the Angiogenesis, Exudation, and Degeneration 2023 Virtual Congress. February 10–11, 2023
Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność farycymabu oceniano w dwóch randomizowanych, wieloośrodkowych badaniach z podwójnym maskowaniem, trwających 72 tygodnie z udziałem pacjentów z obrzękiem plamki wtórnym do BRVO (badanie BALATON) lub CRVO/HRVO (badanie COMINO). Dane dotyczące leczenia kontrolnego porównawczą substancją czynną są dostępne do miesiąca 6. włącznie.
Ogółem do tych dwóch badań włączono 1 282 pacjentów (553 do badania BALATON i 729 do badania COMINO), przy czym 1 276 pacjentów było leczonych przynajmniej jedną dawką do tygodnia 24. włącznie (641 pacjentów było leczonych farycymabem). Wiek pacjentów wahał się od 28 do 93 lat i wyniósł średnio [SD] 64 [10,7] lata w badaniu BALATON oraz od 22 do 100 lat i wyniósł średnio [SD] 65 [13,2] lat w badaniu COMINO. Ogółem 489 z 553 pacjentów losowo przydzielenych do badania BALATON ukończyło badanie w tygodniu 72.; 263 pacjentów początkowo losowo przydzielonych do grupy leczonej farycymabem („wcześniej leczonych farycymabem”) i 267 pacjentów początkowo losowo przydzielonych do grupy leczonej afliberceptem („wcześniej leczonych afliberceptem”) otrzymało co najmniej jedną dawkę farycymabu w trakcie fazy dostosowanego schematu dawkowania farycymabu. Ogółem 656 z 729 pacjentów losowo przydzielenych do badania COMINO ukończyło badanie w tygodniu 72.; 353 wcześniej leczonych farycymabem i 342 wcześniej leczonych afliberceptem otrzymało co najmniej jedną dawkę farcymabu w trakcie fazy dostosowanego schematu dawkowania farycymabu.
W obu badaniach pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do jednej z dwóch grup terapeutycznych, w których pozostawali do tygodnia 24.:
- Farycymab 6 mg Q4W przez 6 kolejnych dawek podawanych co miesiąc
- Aflibercept 2 mg Q4W przez 6 kolejnych dawek podawanych co miesiąc
Po podaniu pierwszych 6 comiesięcznych dawek pacjenci początkowo przydzieleni do grupy otrzymującej aflibercept w dawce 2 mg zostali przeniesieni do grupy leczonej farycymabem 6 mg i mogli otrzymywać farycymab 6 mg według dostosowanego schematu dawkowania z odstępami maksymalnie Q16W, w którym odstępy między dawkami mogły być wydłużane o 4 tygodnie lub zmniejszane o 4, 8 lub 12 tygodni w zależności od zautomatyzowanej obiektywnej oceny określonych a priori wzrokowych i anatomicznych kryteriów aktywności choroby.
Piśmiennictwo:
- Tadayoni et al. Zaprezentowano na Angiogenesis 2024, prezentacja dostępna na stronie medically.roche.com.
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Vabysmo
Profil bezpieczeństwa porównywalny z afliberceptem wykazany na przestrzeni 2 lat1,2,3. nAMD, DME oraz RVO.
Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należały: zaćma (10%), krwotok spojówkowy (7%), odłączenie ciała szklistego (4%), zwiększenie IOP (4%), męty w ciele szklistym (4%), ból oka (3%) i przedarcie nabłonka barwnikowego siatkówki (tylko w przypadku nAMD) (3%).
Do najcięższych działań niepożądanych należały: zapalenie błony naczyniowej oka (0,5%), zapalenie wnętrza gałki ocznej (0,4%), zapalenie ciała szklistego (0,4%), przedarcie siatkówki (0,2%), przedarciowe odwarstwienie siatkówki (0,1%) i zaćma urazowa (< 0,1%).
Piśmiennictwo:
- Khanani AM et al. Faricimab in nAMD and DME: Latest Updates Presented at the Angiogenesis, Exudation, and Degeneration 2023 Virtual Congress. February 10–11, 2023
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego
- Tadayoni et al. Zaprezentowano na Angiogenesis 2024 w lutym 2024
Tętnicze zdarzenia zakrzepowo-zatorowe
Istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych w obrębie tętnic, w tym udaru mózgu i zawału serca, po podaniu dożylnym inhibitorów VEGF. W badaniach klinicznych u pacjentów z nAMD (TENAYA i LUCERNE) i DME (YOSEMITE i RHINE) i RVO (COMINO i BALATON) odnotowano małą częstość występowania zdarzeń zakrzepowo-zatorowych w obrębie tętnic, zarówno w grupie otrzymującej VABYSMO jak i aflibercept. Nie zaobserwowano żadnej istotnej różnicy między grupami leczonymi.
Immunogenność
Choć znaczenie zjawiska jest niejasne, ponieważ nie miało wpływu na skuteczność ani farmakokinetykę, po podawaniu farycymabu, przez okres do 112 (nAMD), 100 (DME) i 72 (RVO) tygodni, obecność przeciwciał przeciwko farycymabowi stwierdzono u 13,8% i 9,6% i i 14,4% pacjentów odpowiednio z nAMD, DME i RVO. U tych pacjentów zaobserwowano większą częstość występowania IOI.
Przedarcie nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE)
Przedarcie RPE jest częstym powikłaniem odwarstwienia nabłonka barwnikowego siatkówki u pacjentów z nAMD leczonych lekami anty-VEGF podawanymi do ciała szklistego. Wyższa częstość przedarcia RPE występowała w grupie leczonej VABYSMO (2,9%) w porównaniu z afliberceptem (1,5%). Większość zdarzeń miała miejsce podczas fazy nasycenia i miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego, bez wpływu na widzenie.
IOI, odczyn zapalny wewnątrz oka (ang. intraocular inflammation).
Piśmiennictwo:
- Aktualna Charakterystyka Produktu Leczniczego Vabysmo